Çalışma Saatleri
  • Pzt-Cum : 09:00 - 17:00
    Cmt : 09:00 - 14:00
    Pzr : Kapalı
İletişim Bilgilerimiz
İletişim Formu
bakteriyofaj

Etki Mekanizması Nasıldır


Bakteriyofajlar doğada bakterilerin bulunduğu her yerde, toprakta, sularda, bitki, insan ve hayvanlarda, okyanuslarda bulunurlar. Okyanuslar, dünyadaki en yoğun doğal faj kaynaklarına sahiptir. İnsanlarda da ağız, akciğer, bağırsak gibi birçok yerde bakteriyofaj bulunabilmektedir.

Bakteriyofajlar üzerlerinde, hedef bakterileri tanıyabilecekleri reseptör moleküller taşır. Bu reseptörler ile bakterileri spesifik olarak tanır ve bağlanırlar. Fajlar bakterilere bağlandıktan sonra genetik materyallerini (DNA ya da RNA) bakteri içine aktarır ve bundan sonra kendi genlerini çoğaltmaya başlar. Bu sürecin devamında bakteriyofaj enfekte ettiği bakteriyi parçalar ve diğer bakterilere tutunarak bu süreci tekrarlar. Buna litik döngü denir, yani yıkıcı ve eritici süreç anlamına gelir. Böylece enfeksiyona neden olan bakteriler fajlar tarafından ortadan kaldırılır.  

 

Bazı bakteriyofajlar, genetik materyallerini şırınga benzeri bir hareketle aktarırlar.  Reseptörle temas kurunca, kuyruk lifleri taban kısmından hücre yüzeyine yaklaştırırlar. Sağlam bir şekilde bağlanınca, kuyruk büzülüp  genetik materyalin dışarı itilmesine neden olur. Bazı fajlar genetik materyali hücre zarından içeri iter, bazıları ise yüzeye bırakır. Bu sürecin devamında bakteriyofaj enfekte ettiği bakteriyi parçalar. Yeni virüsler hücre zarından tomurcuklanarak ayrılırlar ve diğer bakterilere tutunarak bu süreci tekrarlar.

Vücuda alınan fajlar, spesifik olduğu bakteri türü ile karşılaştığında bakteriye tutunur ve çoğalır. Eğer bakteri ile karşılaşmazsa konak hücrelere tutunamaz ve fagositik hücreler tarafından vücuttan atılır. Böylece bakteriyofajlar insanlar için güvenilir kabul edilmektedir.

Bakteriyofaj Tedavi Merkezi Bakteriyofaj Tedavi Merkezi Bakteriyofaj Tedavi Merkezi Bakteriyofaj Tedavi Merkezi

Bakteriyofaj Tedavi Merkezi

Bakteriyofaj Tedavi Merkezi

Bakteriyofaj Tedavi Merkezi

Bakteriyofaj Tedavi Merkezi

Bakteriyofaj Tedavi Merkezi
Bakteriyofaj Tedavi Merkezi